• Millest alustada, kui kodus valitseb liigniiskus?

    Millest alustada, kui kodus valitseb liigniiskus?

    Kui kodus on probleemiks liigniiskus, siis tuleb välja selgitada niiskuse tekkepõhjused.

    Enamasti tekib liigniiskus eluruumides ebapiisava või piiratud õhu liikumise tõttu. Ja kui õhuvahetus ruumides jätab soovida, siis järelikult on hoones puudu hästi toimiv ventilatsioon või on selle funktsioneerimiseks vajalikud eeldused muutunud.

    Õhuniiskuse tase hoones võib sõltuda ka aastaajast, ilmast kui mitmetest muudest teguritest. Nii mõjutab suhtelist õhuniiskuse taset näiteks elanike arv, inimeste hügieeniharjumused, toiduvalmistamise sagedus ja isegi pesu kuivatamise meetodid. Näiteks väga pikad ja kuuma veega dušivõtmised tekitavad päris kena hulga veeauru, mis salvestub elamus ringlevasse õhku. Pesukuivati asemel radiaatorite või pesurestide kasutamine lisab omalt poolt veel täiendava hulga veeauru, mis ei lähe samuti kuhugi mujale kui toaõhku.

     

    Vaata üle küttesüsteem

    Paari kraadi võrra toas temperatuuri tõstes võib õhuniiskuse normaalsele tasemele viia

    Liigniiskuse üheks sagedaseks tekkepõhjuseks on ka ebaefektiivne või liiga madala intensiivsusega kasutatav küttesüsteem. Paari kraadi võrra toas temperatuuri tõstes võib õhuniiskuse normaalsele tasemele viia, kuid sisetemperatuuri langedes kerkib niiskustase üldjuhul taas üsna kähku normist kõrgemale. Lisaks on selge, et toatemperatuuriga niiskuse määra reguleerimine on tülikas ja ebatõhus lahendus.

    Arvestades viimastel aastatel kiirelt kerkinud soojahindu pole kütteseadmetega koduse õhuniiskuse reguleerimine ka kõige rahakotisõbralikum moodus. Kavalam oleks lahendada liigniiskuse tekkimise probleem tõstes õhuvahetuse intensiivsust, aga tehes seda selliselt, et samal ajal ei oleks väga suuri kadusid toasoojale panustatud energias.

     

    Ventilatsioonisüsteem tõrjub liigniiskustVentilatsioonisüsteem tõrjub liigniiskust

    Sellisel juhul on parim lahendus võtta kasutusele soojustagastusega ventilatsioonisüsteem. Soojustagastusega ventilatsioonisüsteemid aitavad hoida nii õhukvaliteedi kui ka küttekulud kontrolli all. Hoonest ventilatsioonisüsteemi kaudu välja juhitud õhust võetakse soojusvaheti abil ära soojus, mille abil soojendatakse ülesse hoonesse ventilatsioonisüsteemi abil sisse juhitav välisõhk. Võimekamate ventilatsioonisüsteemide soojustagastus võib küündida üle 80 protsendi.

    Veelgi mõistlikum oleks lahendada ühekorraga ära liigse soojakao oht ja samal ajal ka toas valitseva õhuniiskuse automaatne jälgimine. Selleks tuleb lisaks soojustagastusele lisada juurde ka niiskustagastuse agregaat.

    Soojus- ja niiskustagastusega ventilatsioonisüsteemid tagavad niiskuse ülekandmise ühest õhuvoolust teise, hoides siseruumide niiskustaseme optimaalses 40-60-protsendilises vahemikus. See hoiab eluruumide õhuniiskuse aasta läbi stabiilsel tasemel. Talvisel kütteperioodil hoolitseb soojus- ja niiskustagastusega ventilatsioon selle eest, et ruumide siseõhk ei muutuks liiga kuivaks.

    Kvaliteetne ventilatsioonisüsteem on tegelikult ainus pikaajaline ja jätkusuutlik lahendus vältida eluruumides liigniiskuse teket, sest süsteem suudab automaatselt kohaneda muutustega hoone kasutuse intensiivsuses ja elutegevuses ning temperatuuri kõikumistega väliskeskkonnas. Kõik muud lahendused on paraku ebatõhusad ja lühiajalised.

     

    Abiks on ka õhukuivati

    Siseruumide õhust liigset veeauru kokku koguv õhukuivati on ehituslike ehk tänapäevaste ventilatsioonisüsteemide kõrval parim alternatiiv

    Siiski, teatud tingimustel ja olukordades, näiteks kui ventilatsioonisüsteemi väljaehitamiseks pole ühe korraga raha välja käia või napib kaasaegse ventilatsioonisüsteemi paigaldamiseks füüsiliselt ruumi ja selle paigaldamine on ehituslikult väga keeruline, on alternatiivina võimalus kasutusele võtta õhukuivati.

    Siseruumide õhust liigset veeauru kokku koguv õhukuivati on ehituslike ehk tänapäevaste ventilatsioonisüsteemide kõrval parim alternatiiv vabanemaks kodus liigsest niiskusest.

    Samuti annab õhukuivati väga hea ülevaate, milline kogus vett eluruumide õhus tegelikult ringleb ning ühtlasi aitab seade ka probleemi ulatust visualiseerida. Kui ikka õhukuivati kogumisanumast tuleb iga päev liitrite kaupa vett välja valada, on see selge märk, et ruumide niiskusrežiim on ebatervislik. Sellisel juhul tuleks pikaaegsest liigniiskusest tekkivate kahjude ärahoidmiseks ikkagi mõelda kompleksematele lahendustele ja leida võimalusi ventilatsiooni väljaehitamiseks.