• 4 peamist kriteeriumit, mida eramajale ventilatsiooni valides silmas pidada

    4 peamist kriteeriumit, mida eramajale ventilatsiooni valides silmas pidada

    Ventilatsiooniseadmete valik on väga lai, nõuab erinevate tootjate, mudelite ja tüüpide vahel orienteerumine omajagu süvenemist

    Kuna pakutavate ventilatsiooniseadmete valik on väga lai, nõuab erinevate tootjate, mudelite ja tüüpide vahel orienteerumine omajagu süvenemist ning ka tehnilist teadmist.

    Näiteks tasub teada, mis on soojustagastusega ventilatsiooni ning soojus- ja niiskustagastusega ventilatsiooni vahe; millisele mudelile saab lisada CO2 andurid; millised on plaatsoojusvaheti ning rootorsoojusvaheti plussid ja miinused. Kui ise ei tea, siis võiks need küsimused esitada ventilatsiooniseadmete spetsialistile.

    Siin on veel neli peamist kriteeriumit, mida hoida eramajale ventilatsiooni valides meelel ja keelel.

     

    Väike varu tuleb kasuks

    Suurem võimsus tagab, et ventilatsiooniseadmed tulevad oma tööga toime ka äärmuslikes ilmaoludes

    Eramusse ventilatsiooniseadmeid valides on mõistlik kogu süsteem veidi üle dimensioneerida. Suurem võimsus tagab, et ventilatsiooniseadmed tulevad oma tööga toime ka äärmuslikes ilmaoludes ega tööta tavatingimustes pidevalt täiskoormusel.

    Seadmed, mis pidevalt maksimumi peal ei tööta, peavad kauem vastu. Seega algselt tehtud veidi suurem investeering teenib end väiksemate elektriarvete ja pikema ekspluatatsiooniga kenasti tagasi.

     

    Taaskasuta energiat

    Parim lahendus, mis tagab optimaalse õhuniiskuse toas ja ei söö ka küttearvena rahakotti auku sisse, on soojustagastusega ventilatsioon.

    Soojustagastusega ventilatsioon on kompleksne süsteem, mis suunab majast välja liikuva õhu läbi soojusvaheti ning väljuva toaõhu soojuse abil soojendatakse üles sisse suunatav jahe välisõhk.

    Efektiivsemate soojusvahetite kasutegur on ligikaudu 90 protsenti. Tulemusena on tuppa sissepuhutava värske õhu temperatuur ainult kümnendiku jagu madalam üldisest toatemperatuurist ning ei teki külma õhu ega tuuletõmbuse tunnet. Lisaks kulub maja kütmisele nii palju vähem raha ja energiat võrreldes sellega, kui tuppa liiguks otse ilma eelneva soojendamiseta külm välisõhk.

     

    Eelista süsteemi, mis monitoorib õhu niiskustaset

    Ventilatsioonisüsteem on palju enamat kui lihtsalt toaõhu vahetamine õuest tuleva värske õhu vastu. Loomulikult on õhuvahetus ventilatsiooni peamine tegevus, aga seejuures jälgivad nutikad andurid mitmeid parameetreid, mis aitavad tagada normidele vastava kvaliteediga toaõhu.

    Üks tähtsamaid kvaliteetse siseõhu kriteeriume on õhuniiskus. Normaalne õhuniiskus võiks kodus jääda 40-55 protsendi piiresse. Kui toaõhk on liiga kuiv, siis tunneme seda kuivade limaskestade ja kehva une näol väga otseselt. Nutikad ventilatsioonisüsteemid monitoorivad eramaja kõigis ruumides õhuniiskust ja vajadusel tagastavad osa niiskust ühes sissepuhutava värske õhuga tubadesse, et õhk ei muutuks ülemäära kuivaks.

     

    Filterda õhk puhtaksFilterda õhk puhtaks

    Tundlikuma ja nõrgema tervisega koduomanikel tasub ventilatsioonisüsteemi planeerimisel soetada õhupuhastussüsteemiga ventilatsioon.

    Kodus ringleva õhu kvaliteedile peaks eriti suurt tähelepanu pöörama allergikud. Tundlikuma ja nõrgema tervisega koduomanikel tasub ventilatsioonisüsteemi planeerimisel soetada õhupuhastussüsteemiga ventilatsioon.

    Kõige tõhusamad puhastid suudavad õhust kõrvaldada isegi kuni 99% viirustest. Aktiivsöe filtriga täiustatud puhastid eemaldavad sissehingatavast õhust ka kahjulikud gaasid, lenduvad orgaanilised ühendid ja ebameeldivad lõhnad.

     

    Kui kõhkled, küsi nõu!

    Nagu loo alguses öeldud: pakutavate ventilatsiooniseadmete valik on väga lai. Pole põhjust häbi tunda, kui oma majale sobiva võimsuse ja vajalike omadustega lahenduse leidmisel ei oska hoobilt kohe kõiki asjaolusid täpsustada või eksperdilt üle küsida – tasub võtta aega variantidega tutvuda, eri aspekte analüüsida ja kaaluda.

    Eramajade puhul ei saa näiteks mööda vaadata ventilatsioonisüsteemi ja selle erinevate komponentide (ventilatsiooniseade, mürasummutid, ventilatsioonikanalid) paigaldamiseks vajalikust ruumist. Ventilatsioonisüsteemi tehnilised osad võiks jääda silma eest varju. Nii näiteks saab soojus- ja niiskustagastusega ventilatsiooniseade pööningule peitu pista ja kasutada vähemsilmatorkavaid laesiseseid plafoone, mis maja interjööri praktiliselt üldse ei mõjuta.

    Hästi toimiv ventilatsioonisüsteem suudab end tasakaalus hoida seirates siseõhu kõiki näitajaid ja kohendades oma tööd automaatselt vastavalt nendele. Moodsa ventilatsioonisüsteemi juhtimine on intuitiivne ja lihtne, nad on ühendatud internetiga ning neid saab jälgida ja juhtida mobiiltelefonist või tahvelarvutist.