• Eramaja ventilatsioon: mida arvestada?

    Eramaja ventilatsioon: mida arvestada?

    Hoone maht, kandekonstruktsioonid, avatäidete materjal, ventilatsiooniavade olemasolu, küttesüsteemid ja muud tehnilised detailid

    Siseõhu kvaliteet ja seda iseloomustavad parameetrid nagu õhuniiskus, temperatuur, CO2 ja peenosakeste sisaldus mõjutavad meie tervist, mistõttu on kodune siseõhu kvaliteet kohe eriti oluline. Kuid erinevalt hoone arhitektuurist, interjöörist ja planeeringust pole maja siseõhu kvaliteet silmale (kohe) nähtav.

    Eramaja ventilatsiooni puhul on hulk aspekte, millega arvestada. Esimesed tegurid tulenevad majast endast – hoone maht, kandekonstruktsioonid, avatäidete materjal, ventilatsiooniavade olemasolu, küttesüsteemid ja muud tehnilised detailid määravad ära hoone loomuliku õhuvahetuse võimekuse.

     

    Võimekam on ökonoomsem ventilatsioon

    Eesti kliimas võiks kindlasti olla soojustagastusega ventilatsioon.

    Vanematel elumajadel võib loomulik õhuvahetus olla ülemäära suur ning uste-akende vahelt ja õhulõõridest sisse puhuv välisõhk tekitab tubades tuuletõmbetunde. Loomulikult ei soosi niisugune ventileerimine kokkuhoidu küttekuludelt ja arusaadavalt ei saa sellisel juhul rääkida kvaliteetsest sisekliimast.

    Uue eramaja projekteerimisel ja ehitamisel võetakse tehnilisi eripärasid juba eos arvesse ja projekteeritakse vastavalt neile ka majja sobiv lahendus, mis Eesti kliimas võiks kindlasti olla soojustagastusega ventilatsioon.

    Eramusse sobivaid ja optimaalseid ventilatsiooniseadmeid valides on mõistlik veidi üle dimensioneerida.

    Suurem võimsus tagab, et ventilatsiooniseadmed tulevad oma tööga toime ka äärmuslikes ilmaoludes ega tööta tavatingimustes pidevalt täiskoormusel. Seadmed, mis ei pea pidevalt maksimumi peal töötama, peavad kauem vastu. Algselt tehtud veidi suurem investeering teenib end väiksemate elektriarvete ja pikema ekspluatatsiooniga päris kindlasti tagasi.

     

    Igale majale oma ventilatsioonilahendusIgale majale oma ventilatsioonilahendus

    Millist probleemi ventilatsiooniseadmetega lahendatakse?

    Kuid enne ventilatsiooniseadmete valimist peab muidugi ära defineerima, millist probleemi ventilatsiooniseadmetega lahendatakse.

    Uue eramaja ehitamisel on lugu lihtne – kõik täna rajatavad hooned peavad vastama ettenähtud energiaklassile ning ilma ventilatsiooni- ja küttesüsteemi ühtselt lahendamata on A-energiaklassi nõuete saavutamine pea võimatu.

    Uue maja ehitamisel tasub spetsialistide poole pöörduda juba maja projekteerimise faasis. Ventilatsioonidega tegelevad spetsialistid pakuvad välja tervikliku lahenduse ning ühes sellega ka konkreetsesse majja kõige sobivamad ventilatsiooniseadmed.

    Vanemasse majja ventilatsioonisüsteemi paigaldamisel peab paratamatult veidi rohkem aega võtma ja oma valikud põhjalikumalt läbi kaaluda. Võrreldes uusehitisse ventilatsiooni planeerimisega tuleb eakamates hoonetes rohkem arvestada olemasoleva hoone ehituslike eripäradega. Hea uudis on aga see, et kui hoolikalt sobivad seadmed ja tarvikud valida ning neid kombineerida, on ka varem valminud majas võimalik saavutada praktiliselt sama kvaliteetsed siseõhu näitajad kui uues hoones.

     

    Mida võtta, mida mitte?

    Pakutavate ventilatsiooniseadmete valik on väga lai. Erinevate ventilatsiooni tootjate, mudelite ja tüüpide vahel orienteerumine nõuab süvenemist ja ka tehnilist teadmist.

    Näiteks kuidas erineb soojustagastusega ventilatsiooniseade soojus- ja niiskustagastusega ventilatsiooniseadmest? Millisele seadmele saab lisada CO2 andurid? Millised on plaatsoojusvaheti ning rootorsoojusvaheti plussid ja miinused? Ja mis tööpõhimõtted on entalpia soojusvahetitel?

    Eramajade puhul ei saa mööda vaadata ka ventilatsioonisüsteemi ja selle erinevate komponentide(ventilatsiooniseade, mürasummutid, ventilatsioonikanalid) paigaldamiseks vajalikust ruumist. Ventilatsioonisüsteemi tehnilised osad võiks jääda silma eest varju. Nii näiteks saab soojus- ja niiskustagastusega ventilatsiooniseade pööningule peitu pista ja kasutada vähemsilmatorkavaid laesiseseid plafoone, mis maja interjööri praktiliselt üldse ei mõjuta.

    Hästi toimiv ventilatsioonisüsteem suudab end tasakaalus hoida seirates siseõhu kõiki näitajaid ja kohendades oma tööd automaatselt vastavalt nendele. Moodsa ventilatsioonisüsteemi juhtimine on intuitiivne ja lihtne, nad on ühendatud internetiga ning neid saab jälgida ja juhtida mobiiltelefonist või tahvelarvutist.

    Eramajale hea ja toimiva ventilatsiooni rajamisel tasub võtta aega, uurida kodulehel pakutavaid seadmeid ja tarvikuid ning konsulteerida eksperdiga, sest hilisem süsteemi ümberehitamine on kulukas ega pruugi ka alati õnnestuda.